Haber

Çin’de Elektrik Tüketimi İlk 10 Ayda Yüzde 3,8 Arttı

BEİJİNG, 14 Kasım (Xinhua) — Çin’de Pazartesi günü yayınlanan resmi verilere göre, ekonomik faaliyetlerin önemli bir barometresi olan elektrik tüketimi, yılın ilk 10 ayında istikrarlı büyüme gösterdi.

Çin Ulusal Enerji İdaresi’ne nazaran kelam konusu devirde elektrik tüketimi, bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 3,8 artışla yaklaşık 7,18 trilyon kilovat-saate ulaştı.

İlk 10 ayda birincil endüstrideki elektrik tüketimi bir evvelki yılın tıpkı devrine kıyasla yüzde 9,9 arttı. İkincil ve üçüncül endüstriler tarafından tüketilen elektrik ölçüsü ise sırasıyla yüzde 1,7 ve yüzde 4,2 artış kaydetti. Hanelerin elektrik kullanımı ise geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 12,6’lık bir artış gösterdi.

Yalnızca Ekim ayında Çin’in elektrik tüketimi bir evvelki yılın tıpkı periyoduna kıyasla yüzde 2,2 artışla 683,4 milyar kilovat-saat oldu. Geçen ay birincil ve ikincil endüstrilerde elektrik kullanımı sırasıyla yüzde 6,5 ve yüzde 3 artarken, üçüncül bölümde elektrik kullanımı yüzde 2 düştü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu