Haber

Kremlin, Erivan ve Bakü’de itidal çağrısı yaptı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, bugün düzenlediği basın toplantısında, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır bölgesinde bu sabah saatlerinde artan gerilime ilişkin açıklamalarda bulundu. Moskova’nın bu yöndeki tavrının değişmediğini belirten Peskov, her iki ülkeyi de gerilimi daha da artıracak adımlardan kaçınmaya davet etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gündeminde son dönemde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve Azerbaycan Devlet Lideri İlham Aliyev ile görüşme bulunmadığına dikkat çeken Peskov, Moskova’nın daha önce imzalanan üçlü belgelerle ilgili üzerine düşen görevleri yerine getirmeye devam ettiğini vurguladı.

Kremlin Sözcüsü, “Önceki gün (9 Mayıs) Putin, Zafer Bayramı kutlamaları için Moskova’da bulunan Paşinyan ile ayrı bir görüşme yaptı. Azerbaycan tarafıyla temaslar sürüyor. Rusya, üçlü belgelere uygun olarak işlevlerini yerine getirmeye devam ediyor” dedi.

Peskov daha önce Kremlin’in Erivan ile Bakü arasındaki gerilimin analizinde her türlü yardımı memnuniyetle karşıladığını belirtmişti.

haber-ahlat.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu