Ekonomi

G20 Zirvesi’ne katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, liderlerle ikili görüşmeler yaptı

Investing.com – G20 Zirvesi’ne katılmak üzere Endonezya’ya giden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Lideri Biden, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ve İtalya Başbakanı Meloni ile görüşmeler yaptı.

Liderler Zirvesi’ne katılan tüm ülkeler Türkiye’ye Taksim’de yaşanan terör saldırısı için taziyede bulunurken Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplumsal medya hesabından teşekkürlerini iletti.

Her fırsatta yoksul ülkelere besine erişimde öncelik verilmesi gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, tepede yaptığı konuşmada da global besin krizine dikkat çekerek İhraç edilen tahılın Afrika başta olmak üzere acil gereksinim duyan az gelişmiş bölgelere ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Temel besin fiyatlarının bir an önce istikrara kavuşturulması gerektiğini tabir eden Erdoğan, aksi durumda gelecek yıl daha büyük bir besin krizi yaşanacağına vurgu yaptı.

İkili temaslarda en çok ABD ve S. Arabistan görüşmeleri yakından takip edildi, ama görüşmeler basına kapalı yapıldı. Biden ile yapılan görüşmede tahıl koridorunun devamlılığı iki taraf için de değerli görülürken ABD’nin F16 konusunda sürece takviye vereceği belirtildi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile yapılan görüşmede global besin ve güç sıkıntılarında Avrupa’nın yapacakları değerlendirildi. Erdoğan, Yunanistan’ın halini düzeltmesi gerektiği istikametinde de telkinde bulundu.

Liderlerin iktisat, güvenlik ve sağlı, güç üzere değerli başlıklardaki temasları ve açıklamaları devam ediyor.

Yazar: Necdet Erginsoy

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu